Střezinská stopa v ústředním kole soutěže ZUŠ ve hře na klavír.

Email Tisk PDF

Ve dnech 1. - 4. 5. se v pražské ZUŠ Taussigova konalo ústřední kolo klavírní soutěže, kterou jednou za tři roky vyhlašuje Ministerstvo školství ČR. Jedná se o přehlídku nejtalentovanějších klavíristů - žáků ZUŠ z celé České republiky, kteří prošli sítem vyřazovacích kol a dostali se až na vrchol „uměleckého Olympu“.

 

V příjemném prostředí koncertního sálu ZUŠ Taussigova, která se může pochlubit dvěma nádherně znějícími (i vypadajícími) koncertními křídly zn. Fazioli (jako Ferrari mezi ostatními značkami aut), bylo možné vyslechnout neuvěřitelné výkony mladých umělců od 0. věkové kategorie až po 11.

ZUŠ Střezinu reprezentovaly v ústředním kole soutěže 2 žačky – Eunika Gabriela Pechánková ( p. uč. S. Schovancové) a Vendula Holanová (p. uč. T. Malířové). Už samotný postup mezi „klavírní elitu“ byl velkým úspěchem obou dívek i celé naší ZUŠ. Nyní - po uplynutí soutěže - můžeme zhodnotit, že výkony našich žaček v ústředním kole byly velmi zdařilé a naše škola může být na obě klavíristky pyšná. Eunika získala ve velmi silné konkurenci čestné uznání, Vendula byla ohodnocena cenným třetím místem.

Nádherným a až neuvěřitelným zážitkem byl nedělní koncert vítězů všech kategorií. Mezi všemi dokonalými dětskými interprety zářily klavíristky Kamila Ozerová, Natalie Schwamová a Marie Šumníková. Všechny tři se staly (trochu netypicky) absolutními vítězkami soutěže. A kdo se trochu pohybuje v klavírním světě, je nutné, aby si tato jména zapamatoval, protože i přes nízký věk (15-16let) předvedly klavíristky naprosto vyzrálé profesionální a obsahově hluboké výkony a věřím, že v budoucnu budou patřit významná klavírní pódia právě jim.

Soutěže – to nejsou jen hodiny práce a množství přípravných koncertů a nervů, jsou především zajímavým zpestřením běžné výuky, jsou motivací, zkušeností a také adrenalinovým sportem. Sportovně je také potřeba přijmout verdikt poroty, zvolat slávu vítězům a čest poraženým a užít si soutěžní atmosféru, vlastní výkony i výkony ostatních, seznámit se s mnoha lidmi stejného zájmu a oboru a těšit se zase na příští soutěž, protože šanci uspět má každý!   :-)