Ohlédnutí za Hradeckým Guitarreandem 2008

Email Tisk PDF

Text: Karel Šust

V sobotu 17. května 2008 se ve velkém sále hradeckého Adalbertina uskutečnil již devátý ročník této národní soutěže v komorní hře na kytaru. Tradičním pořadatelem byla Základní umělecká škola HK – Na Střezině, finančně soutěž podpořilo město HK a Královéhradecký kraj a kytarami přispěli do cen sponzoři Strunal CZ a CMI Melodia HK. Tato ojedinělá soutěž probíhá ve tříletých cyklech, přičemž každý ze tří ročníků je zaměřen na jinou oblast komorní kytarové hry. V historii soutěže se tentokrát teprve podruhé konala soutěž kytarových orchestrů ZUŠ ČR.

Ještě před 50 lety byla u nás velmi silná tradice různých tamburašských orchestrů – pomalu každá vesnice měla svůj často i více než padesátičlenný orchestr, kde se hrálo nejen na kytary, ale i na mandolíny, brače, bizartnice a jiné drnkací nástroje.  Tuto tradici jsme se pokusili před několika lety v rámci naší soutěže znovu oživit, a tak vznikl v ZUŠ HK – Na Střezině vůbec první kytarový orchestr ze žáků ZUŠ v ČR. Neúnavná práce skvělého dirigenta Rostislava Coufala motivovala k následování i další kolegy učitele z jiných měst a kytarových orchestrů začalo v ZUŠkách přibývat. V roce 2005 jejich počet dosáhl první desítky a již se mohla konat první přehlídka. Na letošní ročník se sice přihlásilo orchestrů opět „pouhých“ deset, ale víme, že vývoj se nezastavil. Jen do termínu soutěže zasáhly v několika případech jiné okolnosti (mateřská dovolená, nemoci, jiné hudební akce, …). Dá se tedy říci, že tradice opět žije!

Pro soutěž orchestrů nejsou stanoveny žádné kategorie, soutěží tedy všichni spolu, bez rozdílu věku, počtu členů i složení nástrojů. Podstatné je, aby v nástrojovém obsazení převládaly kytary a jednalo se většinově o žáky ZUŠ. Soutěž má tedy především propagační a motivační význam. Odborná porota měla proto zdánlivě jednodušší funkci – rozdělit soutěžící orchestry do zlatého, stříbrného a bronzového pásma. Nicméně zmíněná pestrost orchestrálního obsazení i tak řádně porotcům zamotala hlavu. Předsedou poroty byl Zdeněk Dvořák (Praha) – předseda kytarové sekce Ústřední umělecké rady ZUŠ, dalšími členy pak vedoucí Pražského kytarového kvarteta Marek Velemínský (Praha) a Luciano Damiani (Itálie) – kytarista, mandolínista a profesor konzervatoře v Bari. Jak bylo patrno i ze závěrečné řeči porotců, v Hradci Králové proběhla opět velmi výjimečná hudební událost, která nemá v ČR, ale ani v zahraničí obdobu.

Výsledky soutěže jen potvrdily vynikající úroveň kytarového oddělení ZUŠ HK – Na Střezině. Již tradičně v Hradeckém Guitarreandu zůstalo 1. místo a titul absolutního vítěze doma. Spolu s „Hradeckým kytarovým orchestrem“ se do zlatého pásma probojovaly ještě orchestry ze ZUŠ HK – Habrmanova a orchestr „Pražské kytary“ ze ZUŠ Praha 8. Další dva orchestry (ZUŠ Jeseník a ZUŠ T. Brzkové - Plzeň) si odvezly stříbrné pásmo a zbývajících pět orchestrů bylo porotou oceněno pásmem bronzovým.

Celkem bylo v Hradci Králové v deseti orchestrech 173 hudebníků! Při rychlém výpočtu (průměrně jedna kytara na jednoho muzikanta) dojdeme k celkovému součtu 1.034 strun! Tento úctyhodný počet rozšířil ještě v závěru soutěže hostující kytarový orchestr – Bohemian Guitar Orchestra (BGO) opět s dirigentem R. Coufalem. Tentokrát se již ale nejednalo o žáky ZUŠ, ale studenty konzervatoří a profesionální kytaristy většinou z Královéhradeckého a Pardubického kraje. Sólově i s orchestrem BGO vystoupil v rámci koncertu hostů také italský porotce Luciano Damiani. Hudebním bonbónkem nakonec se stalo společné vystoupení tří soutěžících orchestrů spolu s BGO jako ukázka z projektu R. Coufala „Spojené kytarové orchestry BGO“. Nutno říci, že v tu chvíli již bylo pódium hradeckého Adalbertina beznadějně přeplněno.  Při rostoucím zájmu o výuku kytarové hry na ZUŠ je již nyní jisté, že další setkání kytarových orchestrů v roce 2011 bude nutno organizovat minimálně v sále Filharmonie HK. Příští (jubilejní 10.) ročník hradeckého Guitarreanda v květnu 2009 bude věnován klasické kytarové komorní hře – tedy dua, tria, kvarteta, … až do počtu 9 hudebníků. Jsme rádi, že i od zástupce sponzorů jsme dostali ujištění o trvalé přízni a podoře podobných ojedinělých akcí. Pro organizátory – hradeckou ZUŠ Na Střezině – je největší odměnou maximální spokojenost všech soutěžících i poroty.