Koncert M. Miletiće v GMU

Email Tisk PDF

2. dubna 2012 se v krásném prostředí Galerie moderního umění v Hradci Králové konal výjimečný koncert moderní vážné hudby zkomponované soudobým chorvatským skladatelem Miroslavem Miletićem.

 

Výjimečnost tohoto večera byla dána hned několika skutečnostmi: koncert zorganizovali učitelé ZUŠ Střezina (největší zásluhu má v tomto ohledu pan učitel Tomáš Tuláček, který zprostředkoval kontakty se všemi zahraničními hosty), na koncertě učitelé ZUŠ Střezina také aktivně vystoupili a spolu s kolegy ze ZUŠ Třebechovice prezentovali dílo M. Miletiće. Výjimečná a vzácná byla účast zahraničních hostů – Tihana Herceg-Ivšić – chorvatská mezzosopranistka přednesla za doprovodu M. Vlčkové a M. Štolfy skladatelovy písně a jeho koncertantní skladby přijel nastudovat a na koncertě provést holandský dirigent Mathis Dulack. Největší vzácností, která dodala koncertu další význam a rozměr, však byla účast samotného skladatele. Osmdesáti-sedmiletý Miroslav Miletić v dobré fyzické i psychické kondici vážil dlouhou cestu z Chorvatska, aby se zde mohl tohoto významného, i když co do počtu posluchačů velmi komorního, večera účastnit.

Koncert se nesl v příjemné a přátelské atmosféře a jednotlivé výkony byly velmi profesionální. Posluchači měli možnost vyslechnout komorní skladby pro violu a violoncello, které přednesly kolegyně ze ZUŠ Třebechovice – Miriam Otčenášková a Helena Spudilová, dále velmi náročnou skladbu Rapsodické variace pro housle a klavír v podání Tomáše Tuláčka a Martiny Vlčkové, na programu byl také Chorvatský tanec pro sólové housle dokonale interpretovaný Tomášem Tuláčkem a již zmiňované písně pro mezzosoprán (T. Herceg-Ivšić) a klavír (M. Vlčková) a mezzosoprán s violou (M. Štolfa), které byly rovněž předneseny na vysoké interpretační úrovni. Zajímavým a v podmínkách ZUŠ ne zcela obvyklým jevem bylo provedení koncertantních děl. Šestičlenný smyčcový soubor tvořený učiteli ZUŠ (housle: Tomáš Tuláček, Jaromír Křováček, Miriam Otčenášková, Kamila Hesová, viola: Miroslav Štolfa, Vít Kapitola – bývalý žák ZUŠ Střezina, violoncello: Helena Spudilová) se sešel jen pro tuto příležitost a nacvičil Concerto grosso, kde se v roli sólisty představil Miroslav Štolfa (viola), a koncert pro klavír a smyčce nazvaný „Stylové etudy“, v němž sólový klavírní part hrála Tereza Malířová. Tyto dvě koncertantní skladby řídil holandský dirigent M. Dulack a byly vyvrcholením autorského večera M. Miletiće.

Jen ve stručnosti mi dovolte dodat několik slov o tomto chorvatském hudebním skladateli. Není náhodou, že se skladby chorvatského autora dostaly právě do Čech. Miroslav Miletić totiž má na Českou republiku určité vazby, jeho babička pocházela z Moravy a on sám studoval v Praze u významných osobností a představitelů moderní vážné hudby – jako byl P. Bořkovec a A. Hába. Miroslav Miletić je velmi vzdělaným hudebním odborníkem – vystudoval hru na housle i violu – v rodném Chorvatsku a později i ve významných evropských hudebních centrech, dále se věnoval studiu dirigování (v Holandsku) i kompozice (v německém Darmstadtu, kde spolupracoval s nejvýznamnějšími skladateli soudobé hudby). Za své kariéry působil jako aktivní houslista a violista v různých orchestrech, byl zakladatelem úspěšného chorvatského smyčcového kvarteta, působil rovněž i pedagogicky (na hudební škole v Záhřebu) a především se věnoval činnosti kompoziční – a to jak na poli vážné hudby (s prvky chorvatského folkloru), tak i filmové (za kterou také získal prestižní ocenění).

Koncert, který učitelé ZUŠ Střezina v Galerii uspořádali, byl jedinečným počinem a určitě si zasluhuje uznání kolegů i veřejnosti. Jen je škoda, že na tak významný koncert dorazilo poměrně málo posluchačů.

Kontakt s chorvatskou hudbou ale tímto koncertem neztrácíme, ba naopak. Tomáš Tuláček a Martina Vlčková pokračovali v koncertním turné a veřejně vystoupili s chorvatskými skladbami ještě v Praze. A zmínit se musím i o možnosti, kterou předjednal opět pan kolega Tuláček, totiž o možnosti výměnných pobytů chorvatských mladých hudebníků u nás (tato akce je plánována už na konec dubna!) a recipročně budou mít i naši žáci možnost vycestovat a koncertovat v Chorvatsku, což je jistě nádherná příležitost.

Přejme si, ať akce tohoto typu nacházejí podporu a jsou plně doceňovány širokou veřejností!

Fotografie z koncertu ZDE.