Mladí muzikanti ze Střeziny v pařížské Invalidovně

Email Tisk PDF

Hradecký deník
12. 12. 2011

Orchestr Primavera z hradecké ZUŠ Střezina se na konci listopadu vydal na svou další zahraniční cestu. S programem, který se jmenoval Noël tchéque (České vánoce), po čtyřech letech opět zavítal do Francie. Na tento zájezd se spojil s folklórním souborem Červánek a pěveckým sborem Kos z Litomyšle.  Program, který mladí muzikanti připravili, byl podobný tomu, co se hrál na zájezdu v r. 2007. V první půli to byla pestrá směs vánočních skladeb, písní a koled v různém nástrojovém obsazení.  Každý soubor hrál a zpíval samostatně nebo v různých kombinacích. Střídaly se pomalejší skladby s rychlými a hlavně Červánek, který vystupoval v krojích, svým repertoárem doslova zvedal posluchače ze židlí. Každá skladba měla svou osobitou aranž a tak si každý posluchač mohl najít to své.

Ve druhé části programu zněla dnes už velice populární Pavlicova Misa Brevis. Toto dílo, s výraznými lidovými motivy, kontrastními částmi, kde dominuje především veselé a svižné Sanctus, niterné Credo, či slavnostní Kyrie, umožnilo všem účinkujícím ukázat své kvality.

Turné začalo koncertem v Lyonu, kam muzikanti přicestovali přímo z České republiky. Bez možnosti velkého zkoušení, po šestnácti hodinách v autobuse byl jejich výkon oceněn velikým potleskem.

Bez velikého odpočinku se pokračovalo do místa dalšího koncertu v Brive la Gaillard a poté do Bordeaux, kde bylo opět hlavní zázemí tohoto turné. Za jeho realizací totiž stojí především zdejší Alliance Franco Tchéque d´Aquitaine s její prezidentkou Stellou Maris. Koncerty zde pak byly nejen večer pro veřejnost, ale i přes den pro školní mládež v okolních městečkách Langon a Cadillac. Večerní vystoupení byla v prestižních sálech Bouscat pro Rotary club a v kostele Sainte Marie de la Bastide.

Po náročném týdnu se muzikanti přesunuli ještě na tři dny do Paříže.

Zde je čekal prestižní koncert v sále Invalidovny. Tuto akci pořádalo české velvyslanectví v Paříži a pro náš soubor to byla veliká čest. Veliký důstojný prostor, přítomnost paní velvyslankyně Marie Chatardové a dalších vysokých českých i francouzských představitelů, vysoká návštěvnost (přes 600 lidí), to vše bylo pro ne příliš zkušené muzikanty velikou zkouškou. V té ovšem obstáli více než se ctí. Program, obehraný z předchozích koncertů hráli všichni s velikým elánem a zaujetím tak, jak je to vlastní nadšeným mladým lidem. Slovy chvály pak nešetřili všichni včetně paní velvyslankyně (více na stránkách http://www.mzv.cz/paris).

Závěrečný koncert v městské části Paříže Sceaux se nesl v duchu uvolněné atmosféry. Vystoupení Čechů doplnil dvěma skladbami místní symfonický orchestr OJAL, s nímž již dříve Primavera navázala spolupráci, a který jsme mohli slyšet v Hradci Králové před čtyřmi lety.

Orchestr Primavera se opět prezentoval jako umělecký soubor s vysokou kvalitou a dokázal, že podpora, kterou získává na svou činnost od Města Hradce Králové je opravdu zasloužená.