USA připravily pro Primaveru náročné turné

Email Tisk PDF

Zdroj: Radnice
4. dubna 2013

Z více než dvoutýdenního turné po USA se 26. března vrátil smyčcový orchestr Primavera při ZUŠ Střezina. Za tu dobu zvládl postupně společné zkoušky se třemi pěveckými sbory a osm velkých koncertů. Na programu byly nejen části z Haendelova oratoria Mesiáš, ale i v USA velmi populární árie z muzikálu Les Miserables. Orchestr s sebou vezl i skladby ze svého samostatného repertoáru. „Turné bylo náročné. Jednak proto, první zkouška se sborem a sólisty byla až v USA, kde si všichni hudebníci na sebe museli rychle zvykat a vzájemně se přizpůsobovat. Náročné bylo také cestování, při kterém jsme najeli přes dva a půl tisíce mil,“ říká dirigent orchestru Jaromír Křováček.

Hlavní základnu měl orchestr v St. Louis. Nejprve se vydal na jihozápad do Springfieldu a do města Branson, kde vystupoval ve slavném Dick Clark´ Theatre, kde obyčejně vystupují osobnosti světových jmen. Na další část zájezdu se pak muzikanti vydali zpátky na sever přes St. Louis do Chicaga. Na poslední dva dny, kdy mělo celé koncertní turné vrcholit společnými koncerty ve městech Pomona a St. Louis, přišla nečekaná sněhová nadílka. „Doprava se úplně zastavila, zavíraly se školy i obchody. Nakonec odpadl i poslední večerní hlavní koncert v St. Louis. Namísto toho orchestr hrál v obrovském sále po obědě jen pro několik obětavých členů rodin, u kterých byli hudebníci ubytováni a asi polovinu pěveckého sboru, jehož členové se neohroženě vydali na cestu v bílé tmě a závějích. Kvůli sněhové nadílce byla dokonce vážně ohrožená i cesta zpět do Evropy,“ líčí peripetie Jaromír Křováček.

Primavera byla v USA od roku 1996 již počtvrté. Pro všechny současné členy to byla ale cesta první. A stejně jako při všech předchozích byla hudba jen jednou součástí. Další byla i návštěva zajímavých míst, získávání nových přátel, ubytování v sedmi různých rodinách či praktické používání angličtiny.

Mezinárodní hudební spolupráce bude mít svoje pokračování v první polovině června, kdy do České republiky přijede na své turné americký pěvecký sbor ze St. Louis a spolu s Primaverou provede i tady několik koncertů v rámci tradičního projektu „Gospel“.